گلوگاه

 

گلوگاه در شرق استان مازندران و شهرستان بهشهر و غرب استان گلستان واقع شده و مساحت آن با اراضی زراعتی جنگل، مرتع، بایر و دایر حدود ۶۵کیلومترمربع است. این شهر در فاصله ۵کیلومتری از دریا واقع شده و ارتفاع مرکز شهر حدود ۴۰متر از سطح دریای آزاد و ۶۷متر از سطح دریای خزر است.

 

در شمال غربی گلوگاه تپه تاریخی گراودین، در شرق خندق کلباد و در جنوب آن بقایای جاده شاه عباسی قرار گرفته‌است که از مسیر جنگلهای سرسبز، چشمه‌ها، آبشارها و آبهای معدنی قابل توجه و دیدنی به کوه‌های شرشری محدود می‌شود و از نظر تاریخی و باستان‌شناسی اهمیتی ویژه دارد.

توسکاچشمه در قسمت جنوبی شهرستان گلوگاه (بین راه دامغان و گلوگاه)، بنای تاریخی جر کلباد در قسمت شرقی، دریای آرام گلوگاه در سمت شمال، جاده سنگفرش شاه عباسی در جنوب در درون جنگل وقبرستان سفید چاه که اولین قبرستان اسلامی است از مکان‌های دیدنی این شهر محسوب می‌شوند. همچنین آبشار سی ان بی در بخش هزار جریب گلوگاه خود نمای ولی جاده ماشین رو ندارد قابل ذکر است تالاب میانکاله که خلیج گرگان نیز به حساب می‌آید از نقاط بکر و دست نخورده شهرستان گلوگاه به حساب می‌آید. آبشار سمبی یک آبشار ۳۶ متری با یک آب فوق‌العاده معدنی که یک کارخانه آب معدنی هم به اسم سمبی تأسیس شده‌است.

 

رزرو اقامتگاه

 

FaLang translation system by Faboba