استان خراسان رضوی به مرکزیت مشهد در شمال شرقی ایران واقع است.مساحت این استان 118854 کیلومتر مربع می باشد که از این نظر چهارمین استان بزرگ کشور است.

مشهد: حرم امام رضا- مسجد گوهرشاد- آرامگاه نادر شاه- آرامگاه خواجه ربیع- موزه آب- موزه بزرگ تاریخ طبیعی- باغ موزه نادری- موزه حوضخانه هزار دستان- موزه آستان قدس-موزه تمبر- آتشکده برزین مهر- باغ وحش وکیل آباد- باغ پرندگان- آبشار آبگرم- پارک طبیعی هفت حوض- پارک وکیل آباد- پارک ملت- پارک ارم- پارک کوهسنگی- مقبره پیر پالان دوز- شاندیز

توس: موزه توس- آرامگاه فردوسی

نیشابور: آرامگاه و افلاک نمای خیام- آرامگاه عطار- آرامگاه کمال الملک- موزه تاریخ طبیعی – باغ قدمگاه – آبشار گرینه – آبشار هو – آبشار بوژان

گناباد: قنات قصبه – موزه مردم شناسی – آبشار کاخک

سبزوار : موزه نفت – مناره خسروگرد

شهرهای دیگر : آبشار اخلمد – آبشار آبغد – آبشار کریز – آبشار بردو – آبشار رودمعجن – آبشار بید – برج کرات – باغ کلات نادری (عمارت خورشید) – آبشار ارتکند – آبشارهای قره سو – آبشار چرم (قورکن)

 

حرم امام رضا(ع)

بدون تردید یکی از برنامه های مسافران مشهد جتی اگر خارجی و یا غیر مسلمان باشند بازدید از حرم امام هشتم شیعیان میباشد.

ییلاق طرقبه مشهد

بازدید از ییلاقات دومین اولویت مسافران مشهد است.ییلاق طرقبه در کیلومتر 18 جاده وکیل آباد یکی از مناظر طبیعی و خوش آب و هوا با چشم اندازی بسیار زیباست که مورد توجه بیشتر مسافرین به شهر مشهد قرار می گیرد. این منطقه در زمستان بسیار سرد ولی در تابستان آب و هوای کوهستانی و معتدل دارد و از قدیم تفرجگاه مسافرین و اهالی مشهد بوده است. ییلاق طرقبه در سالهای اخیر به خاطر آب و هوای بسیار خوب و مطبوع و همچنین داشتن باغ های فراوان و انواع میوه جات باغی و نیز شبهای دلپذیر پیشرفت بسیار زیادی داشته و به منطقه توریستی تبدیل شده است.طرقبه در میان دو دره سرسبز دامنه رشته کوه بینالود قرار گرفته و ارتفاع حدود 1340 متری آن از سطح دریا و هم جواری با رودخانه همه و همه دست به دست هم داده تا آنجا را به مجموعه ای از هر لحاظ دلپذیر تبدیل نمایند.

ییلاق شاندیز

روستاها و مناطق شاندیز با طرقبه در یک محدوده قرار دارند. منطقه شاندیز و رستوران های معروف آن در بخش طرقبه و در فاصله 30 کیلومتری غرب مشهد و حدود 13 کیلومتری طرقبه و در مسیر راه مشهد به ابرده و زشک واقع شده است . شاندیز با وجود طبیعت سرسبز و درختان سر به فلک کشیده ، رودخانه و دره ها و چشم اندازی خیره کننده ، گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این ییلاق هم همانند دیگر ییلاقات مشهد در نیمه اول سال هوای خنک و دلچسبی دارد  و در همه فصول سال زیبایی خاص خود را دارد. محصولات این منطقه از قبیل گیلاس، زرد آلو، گوجه فرنگی، هلو، آلو، انگور، توت، گردو و بادام است.اگر در جاده وکیل آباد به راه خوب ادامه دهید به منطقه ای زیبا می رسیم که روستای سرآسیاب در ابتدای راه و کمی قبل از شاندیز قرار گرفته و علاوه بر آن روستای ارچنگ خادر، ابرده بالا و روستای زشک که همگی به هم پیوند خورده نیز زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده اند.

پارک ملت

پارک ملت از قدیمی ترین پارک های مشهد بوده و با وسعت تقریبی 72 هکتار از وسیعترین و مهمترین بوستان های شهر میباشد.

این پارک از میدان آزادی و در حاشیه بزرگراه وکیل آباد در غرب مشهد می باشد.پارک ملت دارای امکانات بهداشتی، مسجد، شهربازی، میادین ورزشی، مجتمع فرهنگی-هنری امام رضا، کتابخانه و استخر شنا می باشد. چرخ و فلک بوستان ملت مشهد بزرگترین چرخ و فلک خاور میانه و هجدهمین چرخ و فلک مرتفع جهان می باشد. ایستگاه قطار شهری پارک ملت دسترسی مسافران را به این پارک سعولت می بخشد.

پارک های آبی مشهد

پارک آبی ایرانیان: این پارک دارای متفاوت ترین سرسره آبی کشور است.

این مجموعه علاوه بر سرسره های مختلف مانند آهسته و سرعتی و رنگین کمان و پیچشی و موج و چاله فضایی و نیز استخر موج و رودخانه خروشان و سونا و جکوزی دارای دو امکان تفریحی منحصر بفرد دیگر نیز هست:

  • موج سواری برای اولین بار در ایران

  • سینمای 5 بعدی آبی برای اولین بار در ایران

پارک ساحلی آفتاب (بزرگترین پارک آبی طبقاتی دنیا)

مجموعه پارک ساحلی آفتاب بعنوان دومین پارک آبی مشهد در زمینی به مساحت 4000 متر مربع و زیر بنای 15000 متر مربع در تابستان 1390 به بهره برداری رسید. این مجموعه طبقاتی از لحاظ زیر بنا و تعداد طبقات بزرگترین پارک آبی طبقاتی دنیا بشمار می رود.این مجموعه آبی همچنین دارای متنوعترین و منحصر بفردترین امکانات و خدمات است و از امکانات آن می توان موارد زیر را نام برد.

برای اولین بار در ایران، استخر مخصوص غواصی (به عمق 12 متر) با نمایی طبیعی که یادآور مناظر زیبای زیر اقیانوس است.

-سه استخر مجزا برای آقایان ، بانوان و استخر VIP

-مجموعه پارک آبی با چشم اندازی از غار عظیم سنگی با بازی های آبی از قبیل سرسره سرعت(به ارتفاع 18متر) ، سرسره آهسته (به ارتفاع 15متر) ، سرسره پیچ (به ارتفاع 18متر) ، سرسره دوقلو (به ارتفاع 19متر) ، چاله فضایی (به ارتفاع 17متر) ، استخر موج (به طول 35 متر) ، رودخانه با طول 170 متر و دو تونل سنگی ، چشمه جوشان آب که از دل سنگ های غار می تراود و آبشاری خروشان با بیش از 18متر ارتفاع.

-استخر نمک اسپوتا با خواص درمانی و لایه برداری پوست (برای اولین بار در خاور میانه)

-سونای ماسه که در تمام سال برای التیام بخشیدن به دردهای عضلانی و مفصلی مورد استفاده است (برای اولین بار در خاور میانه).

-حمام آفتاب بصورت مجموعه ای بر روی بام هتل

-امکانات بدنسازی، ایروبیک، یوگا، هیدروتراپی، آروماتراپی و ماساژ

سرزمین موج های آبی ، بزرگترین پارک آبی سرپوشیده خاورمیانه

مجموعه ((سرزمین موجهای آبی)) مشهد بزرگترین پارک آبی سرپوشیده خاورمیانه و نخستین مجموعه از این نوع در ایران می باشد. این مجموعه که در سال 86 افتتاح شد از حیث زیر بنا و تجهیزات و تنوع و تعدد امکانات و بازی های آبی در رده بهترین پارک های آبی دنیا است. گفتنی است تا قبل از تبدیل مجموعه آبی المپیک 2009 پکن (مکعب آبی) به پارک آبی در سال 2010 ، مجموعه موجهای آبی مشهد بزرگترین پارک آبی قاره آسیا بوده است. سرسره ((تاپسی توروی)) این مجموعه برنده بهترین سرسره آبی سال 2010 ز طرف انجمن پارک های آبی جهان است.از امکانات و تفریحات این مجموعه میتوان موارد زیر را نام برد.

سرسره های آهسته، سرسره های سرعتی، سرسره پیچشی، سرسره موج، سرسره تاپسی توروی، سرسره تویستر، چاله فضایی، استخر موج، رودخانه آرام و خروشان، منطقه بازی کودکان، استخر برکه، سونای خشک و بخار، جکوزی سرد و گرم، رستوران، کافی شاپ، فروشگاه لوازم ورزشی، حمام ترکی و ...

آرامگاه فردوسی

یکی از آرزوهای پارسیان و پارسی دوستان، ادبیان و عاشقان ادبیات ایران، دیدار از آرامگاه بزر مرد حماسه و ناجی تاریخ ادبیات ایران زمین، حضرت فردوسی است. بنای آرامگاه فردوسی حماسه سرای بزرگ زبان پارسی در شهر طوس، 20 کیلومتری مشهد در شمال بزرگراه مشهد – قوچان قرار گرفته است.

محدوده مقبره فردوسی در باغ و ملک شخصی اش قرار دارد، باغی بزرگ و مصفا کهدر حال حاضر تفریحگاه عمومی علاقمندان و زائران آن بزرگ مرد می باشد. وسعت آرامگاه فردوسی 6 هکتار بوده که شامل موزه، کتابخانه،  و امکانات رفاهی می باشد.طراحی کلونی مجموعه توسط هوشنگ سیحون و طی 18 ماه ساخته شد و در جشن بزرگداشت هزهرا فردوسی (1313 هجری شمسی) به بهره برداری رسید.

آرامگاه خیام

آرامگاه خیام(427-510 هجری شمسی) در شهر نیشابور قرار دارد و همه ساله مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی و دوستداران این شاعر، ریاضی دان و ستاره شناس بزرگ قرار می گیرد. این بنای جادویی نیز کار معمار برجسته ایرانی استاد هوشنگ سیحون است. وی درباره طراحی این بنا میگویدک در چهار مقاله عروضی گفتاری از خیام آمده مبنی بر اینکه ایشان گفته اند که من آرزو دارم مزارم در جایی باشد که در بهاران برگ گل روی مزارم بریزد. بنا بر این من مکانی در باغ را که اختلاف ارتفاع سه متری نسبت به درختان زردآلوی باغ داشت انتخاب کردم چون این مکان سه متر پایین تر قرار دارد فصل بهار شکوفه های زردآلو روی مزار می ریزد.

خیام ریاضیدان منجم و ادیب بود سعی داشتم که این سه جنبه شخصیتی در مزارش تجلی پیدا کند. من ده پایه برای آرامگاه در نظر گرفتم. عدد ده اولین عدد دو رقمی است و پایه و اساس بسیاری از اعداد می باشد از هر پایه دو تیغه بر پایه مدل ریاضی خاصی بصورت مورب بالا می رود و با دیگر تیغه ها برخورد میکنند و از روبه رو بر روی پایه مقابلشان پایین  می آید. همه این تیغه های مورب در محور عمودی وسط برج همدیگر را قطع می کنند. سطح پیچیده حاصله بر اثر یک فرمول ریاضی به وجود آمده که سمبل جنبه ریاصی دان بودن خیام است، از طرف دیگر تقاطع تیغه ها در سقف آرامگاه یک ستاره به وجود میاورد که نماد ستاره شناس بودن خیام محسوب می شود.

خیام سراینده رباعیات است. من برای اولین بار در ایران از خط شکسته به صورت سیاه مشق استفاده کردم تا مجموعه ای انتزاعی را به وجود بیاورم. انتخاب رباعیات نیز به وسیله مرحوم استاد جلال همایی انجام شد، رباعیاتی انتخاب شد که در اصل بودن آنها شکی وجود نداشته باشد. ما بر روی هر کدام از پانل های لوزی دو رباعی به کار بردیم که جمعا 20 رباعی در کل مجموعه نوشته شد.

آرامگاه عطار نیشابوری و کمال الملک

فریدالدین عطار نیشابوری شاعر و عارف نامی ایران در حدود سال 540 هجری متولد و در سال 618 درگذشت. آرامگاه عطار در کنار آرامگاه کمال الملک که از بزرگترین نقاشان ایران و جهان است در باغی در شهر نیشابور و با طراحی معمار برجسته کشور ایرج سیحون طراحی و ساخته شده است. این باغ در فاصله نزدیک به یک کیلومتر در سمت غرب آرامگاه خیام قرار گرفته است.

آبشار اخلمد

آبشار اخلمد در شهرستان چناران در 85 کیلومتری شمال غرب مشهد و 24 کیلومتری چناران رو به کوه های بینالود و در دو کیلومتری روستای اخلمد قرار دارد.این آبشار از دو آبشار بلند کنار هم تشکیل شده است که هر کدام بالای 40 متر ارتفاع دارند. اخلمد که از گردشگاه های طبیعی اطراف مشهد می باشد و قدمتی چند هزار ساله دارد در دره ای در میان کوه بینالود واقع شده است که در ابتدای دره انواع گل ها و گیاهان زیبا و درختان انبوه به همراه باغات فراوان میوه به چشم می خورد و پس از طی مسیری آبشار اول که دارای 23متر ارتفاع است مشاهده می شود و با گذر از میان این آبشار و در یک کیلومتری آن آبشار اصلی اخلمد با ارتفاعی حدود 40 متر مشاهده می شود و آبشار سوم و چهارم نیز در بالای این آبشار ها قرار دارد.

FaLang translation system by Faboba